Noi, copiii și tinerii participanți la FORUMUL NAȚIONAL AL COPIILOR – EDITIA a XXV-a, suntem preocupați de
sănătatea mintală, sănătatea reproductivă, schimbările climatice și adicții. Simțim nevoia ca adulții, mai ales cei cu putere decizională, să abordeze aceste subiect, ținând cont de nevoile reale ale copiilor.
Timp de trei zile am analizat cauzele și am identificat posibile soluții pentru lipsa educației adecvate privind sănătatea reproductivă în rândul copiilor și adolescenților, pentru dificultățile de acces la servicii specializate de sănătate mintală, pentru expunerea copiilor la multiple forme de adicții și pentru efectele pe care schimbările climatice le generează deja asupra vieții noastre. Considerăm că nu se acordă suficientă atenție aplicării reale a legislației existente și că lipsesc mecanismele de monitorizare a implementării măsurilor adoptate. Mai mult, acestea nu sunt adaptate constant la nevoile reale ale copiilor și nu includ în mod direct participarea lor în procesele decizionale. Lipsa programelor preventive, a suportului emoțional în momentele vulnerabile, expunerea la fenomene de adicții și efectele deja vizibile ale schimbărilor climatice reprezintă probleme pe care le resimțim și care necesită soluții urgente.
Deși acestea sunt impedimente cu care se confruntă copiii, este responsabilitatea adulților de a le
rezolva. De aceea, avem încredere că veți lua în considerare propunerile noastre:
SĂNĂTATE MINTALĂ
• Crearea unei aplicații online care să ofere acces tuturor la o bază de date cu toți psihoterapeuții
care colaborează cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate, pentru ca elevii și familiile lor să îi
poată identifica ușor și să beneficieze gratuit de servicii psihologice.
• Creșterea numărului de specialiști în școli, prin asigurarea unui consilier școlar la fiecare 250 de
elevi și a unui psiholog școlar la fiecare 500 de elevi, pentru a răspunde nevoilor reale ale elevilor
și eliminarea obligativității acordului parental pentru ca elevii cu vârsta de peste 15 ani să poată
beneficia de consiliere psihologică în școală, în condiții de confidențialitate și siguranță
emoțională.
• Instruirea diriginților prin cursuri de prim ajutor emoțional, pentru ca aceștia să poată
recunoaște semnele de suferință psihică, să sprijine elevii în situații dificile și să îi poată îndruma.
• Evaluarea anuală a profesorilor și consilierilor școlari de către un expert psiholog clinician
pentru a ne asigura că aceștia au competențe adecvate în relaționarea cu elevii și pot crea un
climat sănătos în școală. Introducerea unui sistem național de feedback anonim, online, prin care
elevii să poată evalua activitatea profesorilor și consilierilor școlari, iar feedbackul să fie analizat
periodic de conducerea unității.
• Monitorizarea constantă a programelor naționale dedicate sănătății mintale, cu raportarea
publică a rezultatelor, pentru a măsura eficiența reală și pentru a adapta intervențiile în funcție
de nevoile elevilor.
ADICȚII
• Solicităm ca în toate școlile și liceele să fie create grupuri de suport pe diferite teme (inclusiv
adicții) dedicate tinerilor, care să se desfășoare după programul școlar, conduse de consilieri
școlari sau specialiști, unde să ne putem dezvolta personal și să primim ajutor pentru a preveni și
reduce problemele sau riscurile cu care ne confruntăm, atât în gimnaziu, cât și în liceu.
• Înființarea de centre de dezintoxicare, reabilitare și reintegrare pentru minori în fiecare județ
sau sector, cu secții specializate pentru diverse tipuri de dependențe, iar în etapa a treia,
implementarea centrelor de zi cu terapie ocupațională.
• Dezincriminarea minorilor consumatori de substanțe interzise, cu obligativitatea participării la
programe de tratament subvenționate în centrele special destinate acestora.
• Crearea unei linii telefonice de raportare anonimă pentru identificarea distribuitorilor de
substanțe ilegale către tineri, cu garanția lipsei de repercusiuni și posibilitatea acordării ordinelor
de protecție, după caz.
• Organizarea de cursuri dedicate pentru părinți, actuali și viitori, privind prevenirea
dependențelor, susținute de specialiști și disponibile în toate instituțiile de învățământ.
• Reducerea numărului sălilor de jocuri de noroc și a reclamelor acestora, cu interzicerea lor în
raza de 500 metri în jurul instituțiilor educaționale.
• Impunerea unor reguli mai stricte pentru protecția copiilor și tinerilor: reguli mai stricte pentru
obținerea licențelor de comercializare a alcoolului și tutunului, controale neanunțate mai
frecvente în magazine, mascarea țigărilor (clasice și electronice) pentru a reduce tentația, și
sancțiuni mai mari pentru magazinele care vând ilegal minorilor, restricționarea utilizării
algoritmilor dăunători pe platformele de social media pentru utilizatorii minori, pentru a preveni
expunerea la conținut nepotrivit sau influențe negative.
EDUCATIE SEXUALĂ
• Amendarea Legii Educației astfel încât toți copiii să primească în școală informații despre
sănătatea reproductivă, adaptate vârstei, bazate pe știință și prezentate într-un limbaj accesibil
și prietenos, fără a mai fi necesar acordul părinților.
• Ministerul Educației și Ministerul Sănătății să elaboreze ghiduri clare privind conținutul educației
sexuale din școli, subliniind că educația are un rol formativ universal, non-confesional, bazat pe
știință, drepturile omului și valori democratice.
• Pregătirea profesorilor pentru a preda educație sexuală într-un mod prietenos și deschis,
identificându-i pe cei mai buni practicieni ca persoane resursă pentru colegii lor și implicând alți
specialiști invitați.
• Crearea unui site oficial cu informații despre sănătatea reproductivă, accesibil tuturor și bazat în
special pe videoclipuri, care să includă și o secțiune de consiliere online pentru întrebările
noastre.
• Asigurarea accesului gratuit la produse de igienă intimă în școli pentru toți elevii.
• Acces gratuit la metode contraceptive pentru toate grupurile sociale, însoțit de consiliere pentru
alegerea și utilizarea corectă a acestora.
• Înființarea centrelor de sănătate reproductivă pentru adolescenți (pe modelul Youth Clinics din
Moldova), la un număr stabilit de locuitori, care să ofere consiliere, investigații medicale,
tratamente și contracepție gratuită pentru tinerii între 14 și 26 de ani și pentru părinții lor.
• Garantarea accesului la servicii medicale reproductive prin soluții care să evite refuzul bazat pe
motive religioase sau acordul părinților, alocarea de fonduri suplimentare pentru medici în zonele
rurale și extinderea numărului cadrelor medicale care administrează vaccinul HPV.
SCHIMBĂRI CLIMATICE
• Cerem reducerea cu 50% a poluării aerului până în 2030, prin trecerea la energie curată,
transport public electric, tehnologii industriale moderne și monitorizarea calității aerului.
Solicităm ca bugetele locale să susțină această tranziție pentru un aer mai curat în orașe.
• Propunem reformarea programului „Săptămâna Verde”, transformându-l într-o platformă
practică de educație ecologică, axată pe probleme reale, precum schimbările climatice, poluarea
și protejarea biodiversității, în toate școlile din România. Cerem mai multe proiecte / activități
ecologice în școli, precum ateliere, voluntariat și proiecte interșcolare, pentru a încuraja
implicarea activă a elevilor. Propunem formarea în fiecare școală a unui grup de ambasadori de
mediu, care să organizeze ateliere ecologice alături de profesori și experți, susținute de campanii
de informare și materiale vizuale.
• Dorim educație pentru locuri de muncă verzi, prin introducerea de specializări în domenii precum
energia regenerabilă, reciclarea și agricultura ecologică, încă din școală. Aceste meserii vrem să
fie incluse în strategiile naționale pentru ocuparea forței de muncă și tranziție justă.
• Solicităm lansarea unui program similar „Casa Verde”, adaptat pentru școli și grădinițe pentru
dotarea tuturor unităților de învățământ cu infrastructură modernă, acces la energie curată și apă.
• Cerem ca, din 2026, toate clădirile publice noi și vechi să fie dotate cu panouri solare. Propunem
și proiecte de energie regenerabilă în comunități izolate.
• Solicităm sancționarea poluatorilor, cu amenzi proporționale cu daunele și reinvestirea
fondurilor în protejarea mediului și dezvoltarea de soluții ecologice.
• Propunem creșterea cu 20% a spațiilor verzi până în 2030, mobilizând instituții publice, ONG-uri,
voluntari pentru acțiuni de identificare a spațiilor și plantare prin intermediul unei aplicații mobile.
77% dintre copii declară că sunt preocupați de problemele climatice și de mediu – adică peste 3 din 4 elevi recunosc importanța acestui subiect.
50% dintre copii spun că simt îngrijorare când aud despre schimbările climatice, iar aproape o treime (30%) afirmă că au dorința de a acționa.
Procentul elevilor care se consideră bine informați despre poluarea aerului și poluarea cu plastic este de peste jumătate (54%), însă doar o treime (33%) afirmă că au cunoștințe ridicate despre schimbările climatice.
Mai mult de jumătate dintre copii (57%) au participat la ore de educație ecologică în școală, dar 43% spun că nu au beneficiat de astfel de lecții.
Doar un sfert dintre copii (26%) cred că politicienii fac suficiente eforturi pentru a preveni și reduce problemele de mediu și climă.
![]()

Această pagină din site-ul Salvati Copiii Romania este cofinanțată de Uniunea Europeană. Conținutul aparține exclusiv organizației Salvați Copiii România și nu reflectă în mod necesar punctele de vedere ale Uniunii Europene.